Predavanje: Marko Martinović – Festival znanosti 2022.

U sklopu festivala znanosti viši predavač te djelatnik Tehničkog odjela Sveučilišta u Slavonskom Brodu Marko Martinović u srijedu 4.5.2022. u 13:15  održao je predavanje na temu Umjetna inteligencija u svakodnevnom životu.

Na predavanju je prisustvovalo 24 učenika iz srednjih škola. Cilj predavanja jest približiti popularnu znanost i tematiku vezanu za strojno učenje i umjetnu inteligenciju učenicima te ih informirati o mogućnostima daljnjeg školovanja i karijere. Predavanjem su objašnjeni temeljni principi umjetne inteligencije i strojnog učenja te njihova primjena u svakodnevnom životu.

Ukratko su prezentirana poglavalja vezana za  prepoznavanja govora, prepoznavanje slike, konvolucijske neuronske mreže,  autonomna vozila, GPT jezični modeli, DeepMind. U konačnici je napravljen pregled trenutnih studijskih programa u Hrvatskoj i dostupnih platformi za udaljeno učenje preko kojih učenici mogu steći vještine i znanja iz ovog područja.