Predavanje: Maja Čuletić Čondrić – Festival znanosti 2022.

MATEMATIKOM KROZ ŽIVOT

Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika, te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Ove godine glavna tema Festivala znanosti je Život a održava se od 2. do 7. svibnja 2022. diljem Hrvatske na mnogim obrazovnim ustanovama pa tako i na Sveučilištu u Slavonskom Brodu. Na Tehničkom odjelu, dana 5. svibnja 2022. predavanje na temu „Matematikom kroz život“ održala je Maja Čuletić Čondrić, prof., viši predavač.

Na predavanju je bilo prisutno dvadesetak studenata s Tehničkog odjela i Biotehničkog odjela Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Malo je onih osoba koje će povjerovati u izjave kada se kaže da je matematika sve oko nas i da se bez nje ne može kroz život. Kada se sa učenicima kroz osnovnoškolsko obrazovanje ali i kasnije u srednjoškolskom obrazovanju obrađuju mnoge nastavne cjeline iz matematičkog područja te im se pokazuju primjeri iz stvarnog života dolazi do otpora i ne prihvaćanja primjene naučenih matematičkih kompetencija. Dok studenti već prihvaćaju činjenicu da im matematika treba dalje u životu ali samo da polože kolegije i steknu zanimanje. Prezentacijom su prikazani primjeri iz svakodnevnog života vezani za trgovinu namirnica, životnih i dnevnih navika, putovanja, raznih hobija i sporta, zdravstvenih djelatnosti ali i primjeri iz poslovne i gospodarske struke.